27 Şubat 2008 Çarşamba

“HOCALI KATLİAMI”NIN 16. YILDÖNÜMÜ KKTC DE ANILDI

KKTC'de okuyan Azerbaycanlı öğrenciler, Ermenilerin 1992 yılında Azerbaycan'ın "Hocalı" kasabasında yaptığı katliamın 16'ncı yıldönümü dolayısıyla protesto eylemi düzenleyerek, katliamı kınadı
KKTC'de okuyan Azerbaycanlı öğrenciler, Ermenilerin 1992 yılında Azerbaycan'ın "Hocalı" kasabasında yaptığı katliamın 16'ncı yıldönümü dolayısıyla dün Lefkoşa'daki Şehitler Abidesi önünde protesto eylemi düzenleyerek, katliamı kınadı.
Kıbrıs Türk Platformu'nun da desteklediği eylemde öğrenciler ellerinde KKTC ve Azerbaycan bayraklarıyla birlikte "Ermeniler Hocalı Türklerine Soykırım Uygulamıştır" ve "Soykırımcı Ermenilerdir, Türkler Değil" şeklinde pankartlar taşıdı. Şehitler huzurunda yapılan 1 dakikalık saygı duruşundan sonra okunan İstiklal Marşı ve Azerbaycan Marşı'yla başlayan protesto eylemi, Azeri öğrenciler adına Azer Ağayev ile Çağdaş Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Başkanı Ahmet Gülay'ın yaptığı konuşmayla tamamlandı.
Azeri öğrenciler adına günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Azer Ağayev, Ermenilerin 16 yıl önce Hocalı'da yaptığı katliamı "korkunç bir facia" ve "insanlık tarihine yazılan kanlı bir olay" olarak niteleyerek, bu katliamı şiddetle kınadı.
Ağayev, Ermenilerin, Azerbaycan Türklerine karşı yaptığı saldırıda 613 masum insanı katlettiğini vurgulayarak, bu katledilenlerin arasında hamile kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olduğuna da dikkati çekti.
Katliamda hamile kadınların karınlarının ve başlarının kesilerek, çocukların ve yaşlıların gözleri dağlanarak hunharca öldürüldüklerini söyleyen Ağayev, konuşmasını "Yaşadığım sürece Ermeniler benim düşmanımdır ve bu katliamı hiç unutmayacağım" sözleriyle tamamladı.
Çağdaş Gazeteciler ve Yazarlar Birliği Başkanı Ahmet Gülay da, bu katliamı kınayarak, Ermenilerin Azeri Türk halkına uyguladığı soykırım ve vahşetin inkâr edilemeyeceğini kaydetti.
Gülay, özellikle Ermenilere arka çıkan ve var olmayan "Ermeni Soykırımı" iddialarını kabul eden Fransa'yı ve bazı Avrupa ülkelerini de eleştirerek, Hocalı katliamında hayatını kaybedenleri andı.
Hocalı katliamını "Ermeni çetelerinin utanç verici tarihsel vahşetlerinden biri" olarak niteleyen Gülay, Hocalı'daki gibi bir vahşete bundan sonra kimsenin tanık olmaması temennisinde bulundu.